۲

کانکتور گوشی چیست؟

چک کردن پایه کانکتور توسط مولتی متر
بازدید 5598

کانکتور موبایل چیست؟ + بررسی عیب یابی

چک کردن پایه کانکتور توسط مولتی متر

چک کردن پایه کانکتور توسط مولتی متر

کانکتور چیست؟

کانکتورها عناصری غیرفعال هستند. این قطعات کلا ارتباط دهنده ی لوازم جانبی درون کاور گوشی به بُرد اصلی هستند. از جمله سوکیت LCD کانکتور هندزفری و اسلات سیم کارت در روی اکثر گوشی ها قطعاتی مانند:باطری ،اسپیکر، بازر، آنتن پشتی مخفی و ویبره، کانکتور و فیش شارژر در چهار چوب قاب اصلی قرار می گیرند. از طریق تیغه ها یا همان کانکتور با بُرد اصلی ارتباط پیدا میکنند که خرابی هر یک از این کانکتورها باعث خرابی همان قسمت خواهد شد.

کانکتور باطری و کانکتورهای سیم کارت و مموری کارت بیش تر در معرض خطر خرابی قرار می گیرند( به علت در آوردن و تعویض توسط کاربر به صورت اشتباه ). در کنار فیبر مادر دو تا کلید چهار پایه ریز ( میکروسویچ ) برای زیاد و کم کردن حجم صدا بکار رفته است. گاهاً کلید سوم برای روشن و خاموش شدن و چهارمی برای راه اندازی دوربین نیز دیده می شود. چنانچه یکی از این کلیدها ( در اثر فشار ) خراب شود آن قسمت مربوطه از کار می افتد که پس از بازکردن گوشی کلید مورد نظر تعویض می گردد. ( مانند کانکتورهای دیگر )

تعویض کانکتور گوشی

قبل از هر چیز باید کانکتور گوشی را عیب یابی کنید برای این منظور حتما بر روی لینک مراحل عیب یابی حتما کلیک کنید.

برای درآوردن کلید یا کانکتورهای ثابت روی بُرد اصلی از هویه هوای گرم یا سشوار صنعتی استفاده می شود. ولی برای جایگذاری مجدد آن ها از هویه قلمی یا هویه SMD با توان مناسب استفاده می شود. قبل از تعویض ارتباط دهنده ها ابتدا باید بازدید چشمی ار آنها را انجام داد و با مسواک تیز یا مداد سرویس، آن ها را تمیز کرد و مختصر حالت فنری آن ها را  مرتبت یا مقداری بالا آورد. اما چنانچه شکستگی یا اکسیده شدن بیش از حد را مشاهده کردیم باید آن ها را عوض نماییم. در تعویض جای کارت خوان و کلیدهای اطراف و کانکتورها بعد از لحیم کاری باید با تینر یا اسپری خشک ( بَرندهایی : رونده یا ناهید ) آن محل را تمیز کرد.

امکان ماندن مقداری روی لحیم یا سلفاته روی بُرد مانع از درست کار کردن گوشی خواهد شد. یکی از امکانات جانبی که استفاده کردن از گوشی را آسانتر می کند هندزفری می باشد که در دو نوع سیمی و بدون سیم در بازار موجود است. از هندزفری در برخی از گوشی ها بعنوان آنتن رادیویی FM نیز استفاده می شود. قابلیت آن بگونه ای است که صدا در آن بدون پخش در محیط مستقیماً به گوش می رسد. 

بررسی عملکرد و عیب یابی کانکتور در تلفن همراه

کانکتور هندزفری

 

محفظه سیم کارت که اصطلاحاً اسلات نامیده می شود نگهدارنده سیم کارت روی بُرد و پل ارتباطی بین سیم کارت و گوشی است. که حتماً باید تیغه های آن با مدار سیم کارت و پایه های آن اتصال داشته باشد که دارای 6 پایه می باشد.

بررسی عملکرد و عیب یابی کانکتور در تلفن همراه

کانکتور سیم کارت

 

اگر به هر دلیل مجبور به تعویض کانکتور شدید میتوانید از مقاله تعویض سوکت کانتکتور پلاستیکی استفاده کنید و با استفاده از ان سوکت کانتکتور را عوض کنید.

برای تعویض کانتکتور گوشی باید ه صورت کامل و حرفه ای دوره آموزش تعمیرات موبایل را بگذرانید برای این منظور توصیه میکنم دوره های خود را در بهترین آموزشگاه تعمیرات موبایل در شیراز بگذایند.برای شرکت در دوره های آموزشگاه تعمیرات موبایل شیراز فیدار بر روی لینک کلیک کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. Mohammad گفت:

    سلام
    اگر یکی از این شش تا پایه کنده بشه چطوری میشه ریبال کرد?

سوال داری کلیک کن
تماس با ما در واتساپ
گروه مشاوره آموزشگاه فیدار
برای مشاوره رایگان تو واتساپ کلیک کن