۰

مقاومت صفر اهم چیست و چه کاربردی دارد؟

صفر اهم
بازدید 6467

مقاومت چیست و چه کاربردی دارد؟

فرض کنید دو مدار A , B داریم که با هم از طرق یک سری خطوط با هم در ارتباط هستند. اگر بخواهیم مدار C , D را همانند شکل به هم متصل کنیم ، هنگام طراحی مدار چاپی خطوط مسیر بهم اتصالی میکنند برای اینکه این مشکل پیش نیاید از یک سیم جامپر یا در مدارهای DIP و مقاومت در بردهای SMD استفاده می کنیم.

صفر اهم

اگر علاقمند هستید که بدانید قانون اهم چیست می توانید در مقاله قانون اهم و نحوه عملکرد مقاومت در قانون اهم اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع کسب کنید. به عبارت دیگر برای ارتباط بین خطوط که مسیر ارتباط آنها مسیر دیگری رد شده باید از سیم کشی استفاده کنیم. برد های SMD به جای سیم کشی از مقاومت های 0 اهم استفاده میکینم.

صفر اهم

در ویدئو آموزش الکترونیک قسمت 5 که در کانال یوتیوب فیدار تیم قرار دادیم در مورد مقاومت های صفر اهم به صورت کامل توضیح دادیم حتما این ویدئو کاربردی را ببنید.

 

در کل قرار دادن مقاومت صفر اهم ضعف طراح را نشان میدهد زیرا استفاده از این مقاومت به صورت زیاد در مدار باعث افزایش هزینه تولید شده به همین دلیل در بعضی گوشی ها در نقشه گوشی مقاومت صفر اهم را مشاهده میکیند اما در بعضی برد های همان گوشی این مقاومت را مشاهده نمیکند که دلیل آن به خاطر بهبود طراحی پس از تولید اولیه گوشی می باشد. همچنین این مقاومت ها به مرور زمان بر اثر آب خوردگی و نوسانات خراب میشوند اما مسیر فیبر مدار چاپی به راحتی خراب نمیشود.

به همین دلیل طراحان برد مدار چاپی تا جایی که بتوانند از مقاومت صفر استفاده نمیکنند و این هنر طراح فیبر مدار چاپی میباشد که تا جایی بتواند از مقاومت صفر استفاده نکند یا کمتر استفاده کند. برای تست مقاومت های صفر اهم، با کمک مولتی متر و تست اتصال انجام می شود. کافی است مولتی متر را بر روی تست بوق قرار دهیم اگر مولتی متر بوق زد مقاومت ما سالم است ،اگر مولتی متر بوق نزد مقاومت خراب است و میتوان مقاومت خراب را با سیم کشی دو سر آن ترمیم کرد و نیازی تعویض مقاومت نیست.

مقاومت صفر اهم در برد موبایل

مقاومت صفر اهم در برد موبایل هم مورد استفاده قرار گرفته است که در اکثر گوشی ها این مقاومت همانند مقاومت معمولی در برد موبایل است.(رنگ مشکلی پر رنگ) اما در بعضی گوشی ها این مقاومت  را باید از روی نقشه گوشی شناسایی کرد. در بعضی گوشی ها مقاومت 0 اهم نوشته 0 بر روی آن قرار دارد ولی بهترین راه حل تشخیص مقاومت صفر اهم در برد موبایل استفاده از تکنیک های نقشه خوانی موبایل است.

 

مقاومت صفر اهم در بعضی از برد های موبایل

مقاومت صفر اهم در شماتیک گوشی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال داری کلیک کن
تماس با ما در واتساپ
گروه مشاوره آموزشگاه فیدار
برای مشاوره رایگان تو واتساپ کلیک کن