ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش مدار شارژ موبایل به صورت رایگان

آموزش مدار شارژ موبایل

آموزش مدار شارژ موبایل به صورت رایگان

در آموزش مدار شارژر قصد داریم به زبان ساده به شما آموزش دهیم که چگونه مدار شارژ گوشی را عیب یابی کنید. قبل از هر چیز باید بگویم که این مطلب تخصصی است و برای فهمیدن این مقاله باید یا پیشنیازی از تعمیر موبایل داشته باشید و یا رشته ی تحصیلی شما، الکترونیک باشد. اما تا آنجایی که مقدور باشد، سعی داریم این مطلب را به زبان ساده و قابل فهم برای شما عزیزان توضیح دهیم.

 

قبل از اینکه شروع به آموزش مدار شارژ موبایل کنیم، باید قسمت های مختلف یک مدار شارژ را برای شما توضیح دهیم.

 

آموزش مدار شارژ موبایل

 

1- سری شارژ و کابل شارژ

آموزش مدار شارژ موبایل

سری شارژ در واقع ولتاژ 220 ولت AC (برق شهر) را برای ما تبدیل به ولتاژ حدودا 5 ولت DC (ولتاژ مستقیم) میکند. البته در بعضی از شارژر های سریع، این ولتاژ به جای 5 ولت میتواند 9 ولت یا بیشتر هم باشد.

در مرحله ی دوم ولتاژ به وسیله ی کابل شارژ، به سوکت شارژ میرسد.

 

خرابی کابل و سری شارژر میتواند شما را با مشکلاتی از جمله، کارکردن خود به خودی تاچ، عدم شارژ شدن یا دیر شارژ شدن، رو به رو کند. اولین بخشی که در مدار شارژ باید عیب یابی شود همین بخش است. در بعضی از مواقع، بلندی کابل شارژ میتواند باعث دیر شارژ شدن گوشی شود.

 

نرم افزار تست روند شارژ برای اندروید (کلیک کنید)

 

2- باتری

آموزش مدار شارژ موبایل

خرابی باتری میتواند باعث مشکلاتی در روند شارژ شود.

مشکلاتی که خرابی باتری میتواند به وجود بیاورد عبارتند از : 1- دیر شارژ شدن و زود خالی شدن باتری 2- پیغام دمای باتری بیش از حد مجاز است در بعضی از گوشی ها نه تمامی گوشی ها 3- زود شارژ شدن و زود دشارژ شدن باتری گوشی 4- پیغام گوشی شارژ نمیشود

به پین های روی باتری دقت کنید. بعضی وقت ها، کثیف شدن این پین ها میتواند برای شما مشکلاتی ایجاد کند از جمله خاموش شدن ناگهانی گوشی، کار کردن خود به خود تاچ و …

در بعضی از گوشی ها، اگر باتری از گوشی جدا شده باشد و گوشی را به شارژر متصل کنید، علامت شارژ بر روی گوشی ظاهر میشود اما درصد باتری 0 درصد باقی میماند و عملا شارژ نمیشود.

اگر مدتی از گوشی استفاده نکرده باشید، ولتاژ باتری کاهش میابد و باعث میشود با اتصال شارژر به گوشی، گوشی هیچ عکس العملی نداشته باشد. علت آن هم تمام شدن کامل شارژ باتری است.

 

3- سوکت شارژ

آموزش مدار شارژ موبایل

به داخل سوکت شارژ گوشی دقت کنید. کثیف شدن سوکت شارژ میتواند باعث مشکل در شارژ شود. مشکلاتی مانند دیر شارژ شدن یا اصلا شارژ نشدن.

به پین ها و پلاستیک داخل سوکت شارژ با دقت نگاه کنید. اگر آسیب فیزیکی دیده بودند، باید سوکت را عوض کنید.

اگر مشکل مشکل در این مراحل حل نشد، بهتر است به سراغ مرحله ی بعد، یعنی تست سوکت شارژ بروید.

 

روش تشخیص شارژر اصلی (کلیک کنید)

 

4- تست سوکت شارژ

آموزش مدار شارژ موبایل

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، سوکت سارژ از دو بخش ورودی و خروجی تشکیل میشود.

در بخش ورودی که کابل شارژ را متصل میکنیم اما خروجی سوکت شارژ به برد گوشی متصل میشود.

بعد از باز کردن گوشی، باید به پایه ها دقت کنید که به هم متصل نشده باشند. مثلا بر اثر آب خوردگی شوره نزده باشند.

سپس باید از پایه های پست سوکت شارژ ولتاژ بگیرید.

برای ولتاژ گیری از پایه ها باید ابتدا شارژر را به سوکت متصل کنید، سپس یک پایه ی مالتی متر را به بدنه ی سوکت شارژ و دیگر پایه را به ترتیب به پایه های ریز سوکت متصل کنید. حداقل یکی از پایه ها باید به شما ولتاژ 5 یا 9 ولت را نشان دهد.اگر در پایه های پشت سوکت شارژ ولتاژ داشتید، یعنی سوکت شارژ سالم است و مشکل از مدار و برد گوشی است.

 

پایه های سوکت شارژ موبایل (کلیک کنید)

 

خرابی سوکت شارژ میتواند باعث مشکلاتی از جمله شارژ کاذب (علامت شارژ بر روی گوشی ظاهر شود اما گوشی شارژ نشود)، عدم شارژ و یا قطع و وصل شارژ شود. البته مورد آخر میتواند برای سری شارژ و کابل شارژ نیز باشد.

 

آموزش مدار شارژ موبایل

 

5- تست مسیر بعد از سوکت شارژ و قبل از IC شارژ

آموزش مدار شارژ مسیر شارژ

در مسیر شارژ قطعاتی مانند فیوز، سلف، دیود و خازن وجود دارند البته این قطعات در گوشی های مختلف میتواند متفاوت باشد. در مدار بالا اگر فیوز بسوزد، باعث میشود گوشی شارژ نشود و اگر دیود بسوزد، حتی میتواند باعث سوختن خود شارژر شود. بعد از انجام مراحل قبل، باید به سراغ این قطعات و تست آن ها بروید. سپس باید مسیر بین قطعات را تست کنید و از آخرین قطعه قبل از IC شارژ ولت بگیرید. اگر آخرین قطعه ولتاژ داشت یعنی مدار شارژ قبل از IC شارژ سالم است و از این جا به بعد باید به سراغ IC شارژ بروید.

 

آموزش تعمیر موبایل با مدرک بین المللی (کلیک کنید)

 

6- IC شارژ

آموزش مدار شارژ IC شارژ

وظیفه ی IC شارژ در حقیقت کنترل روند شارژ است. خرابی این IC باعث میشود که گوشی شارژ نشود و حتی در بعضی مواقع باعث میشود گوشی کلا خاموش شود.

برای تست IC شارژ، باید خروجی این IC را ولت بگیرید. خروجی IC شارژ باید ولتاژی در حدود 4.5 ولت داشته باشد البته این ولتاژ در گوشی های مختلف، میتواند کمی متفاوت باشد.

برای تست IC شارژ ابتدا باید گوشی را به شارژر متصل کرد و سپس یک سر مالتی متر را به منفی و  سر دیگر مالتی متر را به اولین قطعه بعد از IC شارژ متصل کرد. اگر ولتاژی مشاهده کردید یعنی IC شارژ سالم است و اگر ولتاژی کمتر از 4 ولت مشاهده کردید، یعنی IC شارژ معیوب است و باید تعویض گردد.

 

وسایل تعمیر موبایل (کلیک کنید)

 

7- تست قطعات بعد از IC شارژ تا کانکتور باتری

آموزش مدار شارژ

بعد از IC شارژ میتواند چند قطعه وجود داشته باشد و سپس این مسیر به کانکتور باتری میرسد. اگر در بین این مسیر، قطعه ای خراب باشد، میتواند در روند شارژ مشکل ایجاد کند.

 

8- به تمیز و سالم بودن پین های کانکتور باتری و باتری دقت کنید.

آموزش مدار شارژ

خرابی پین ها یا کثیف بودن آن ها میتواند در روند شارژ مشکل اینجاد کند مثلا زمان شارژ بیشتر شود و …. در مشکلات شارژ بهتر است تمامی مسیر های کانکتور باتری را دنبال کنید تا مشکل را پیدا کرده و حل کنید.

 

شارژ بی سیم سریع ، چگونه عمل میکند (کلیک کنید)

 

9- خرابی مقاومت NTC

مقاومت NTC یک مقاومت تابع دما است که در بعضی از گوشی ها روی باتری و در بعضی دیگر، بر روی برد گوشی قرار دارد. خرابی این مقاومت میتواند باعث مشکل شارژ شود.

مشکلاتی که خرابی مقاومت NTC میتواند برای گوشی ایجاد کند، عبارتند از 1- ظاهر شدن پیغام گوشی شارژ نمیشود. دمای باتری بیش از حد مجاز است 2- بدون اتصال شارژر به گوشی، علامت شارژ بر روی گوشی ظاهر شود.

 

دانلود فایل فلش ، دامپ ، شماتیک و سالوشن موبایل (کلیک کنید)

 

در این بخش آموزش مدار شارژ به پایان رسید اما توضیح بالا درباره ی مدار شارژ و آموزش مدار شارژ ، به صورت کلی است و ممکن است گوشی های مختلف، کمی با هم تفاوت داشته باشند.

 

دوره آموزشی تعمیرات نرم افزار موبایل1

آموزش مجازی (برای اظلاع از دوره ها کلیک کنید)

دوره آموزشی تعمیرات موبایل1

باکس های پروگرام هارد ( ای سی EMMC ، UFS )

معرفی IC های اصلی استفاده شده در موبایل

آموزش کار با دانگل HCU

آموزش تعمیرات موبایل با مدرک رسمی

آموزش تعمیرات موبایل

دیدگاه ها

 • محمد آبان ۱۷, ۱۳۹۹ :: ۴:۰۶ ق٫ظ

  بسیار مفید بود
  علامت سوال روی باتری در حالی که شارژر متصل است ممکن است نشانگر خرابی آی سی تغذیه باشد؟
  در این حالت گوشی شارژ نمیشود ولی از مقدار شارژ نیز کم نمیشود و درصد نشانگر مقدار باتری ثابت باقی میماند و در واقع از میزان شارژ باتری کم نمیشود ،

  با تشکر

 • ehsan شهریور ۱۹, ۱۳۹۹ :: ۹:۴۸ ب٫ظ

  سلام عالی بود ببخشید اگه در مورد شارژ کاذب توضیح بدید ممنون میشم گوشی ولتاژ داره روی کانکتور باطری ولی شارژ نمیکنه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
×

 

برای مشاوره در رشته الکترونیک ،آموزش تعمیرات موبایل ، رباتیک و Altium Designer با کارشناسان ما در ارتباط باشید

× 👈👈واتساپ👉 👉