۴

استاندارد مقاومت ها + درصد خطای هر دسته

بازدید 10626

فکرش را بکنید قصد خرید یک مقاومت الکتریکی دارید اما از استاندارد مقاومت ها، چیزی نمیدانید. وارد فروشگاه میشوید و به فروشنده میگویید، یک مقاومت 12345 اهمی نیاز دارم. به نظر شما عکس العمل، فروشنده چیست؟

صادقانه بگم یا بلند بلند، بهتون میخنده و یا داخل دلش شما رو مسخره میکنه!! یک شرکت نمیتواند به صورت کامل همه نوع مقاومت با هر ظرفیتی که شما نیاز دارید تولید کنه. برای همین موضوع، استاندارد هایی را در نظر میگیرند. با توجه به استاندارد مقاومت ها، باید مدار را طراحی کرد. در نرم افزارهای شبیه ساز، میتوانید هر نوع مقاومتی را تست کنید اما در واقعیت اینگونه نیست. در بسیاری از مدارات الکترونیکی، نیازی به دقت بالا نداریم برای مثال، اگر ما بخواهیم یک مقاومت 100 اهمی در مدار استفاده کنیم، برایمان فرقی نمیکند که 105 اهم باشد یا 95 اهم. اما در بعضی دیگر از مدارات الکترونیکی، همین 5 درصد خطا هم اهمیت زیادی دارید و باید خطا کمتر از 1 درصد باشه.

بهتر است به سراغ استاندارد های تعریف شده تا به اینجا برویم:

  1. E3
  2. E6
  3. E12
  4. E24
  5. E48
  6. E96
  7. E192

این هفت استاندارد به صورت کلی برای مقاومت ها تا به اینجا تعریف شده.مقاومت هایی که در استاندارد E192 از دقت بسیار بالایی برخوردارند (دقتی کمتر از 1 درصد یا حتی 25. درصد) اما مقاومت هایی که در استاندارد E3 قرار دارند، تقریبا 50 درصد خطا دارند و دیگر استفاده نمیشوند. جدول زیر نشانگر، درصد خطای هریک از این استاندارد ها است.

استاندارد مقاومت ها درصد خطا

بیشترین استانداردی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد، استاندارد E24 و E48 است. پیدا کردن مقاومت هایی که در دسته ی E192 قرار میگیرند، در بازار کمی سخت و گران است.

استاندارد E3 , E6

استاندارد مقاومت E6 , E3

این استانداردها امروزه مورد استفاده قرار نمیگیرند. فراموش نکنید که تنها این چند مقاومت در این استاندارد جای نمیگیرند. برای مثال، اگر مقاومت 1 اهمی در این استاندارد قرار دارد، مفهوم آن این است که مقاومت 10 اهمی، 100 اهمی، 1000 اهمی و … نیز در این استاندارد جای میگیرند. یا مثلا اگر مقاومت 6.8 اهمی در این استاندارد قرار دارد، مقاومت های 68 اهمی، 680 اهمی، 6800 اهمی و … نیز در این استاندارد جای میگیرند. دو مثال بالا، برای تمامی استانداردها است.

استاندارد E12

استاندارد مقاومت E12

 

استاندارد E24

استاندارد مقاومت E24

 

استاندارد E48

استاندارد مقاومت E48

 

استاندارد E96

استاندارد مقاومت E96

 

استاندار E192

استاندارد مقاومت E192

نکته بسیار مهم : در تعمیرات موبایل و برد الکترونیکی هنگام تعویض قطعات توجه به اندازه مقاومت و توان مقاومت بسیار مهم است.اگر شما در یک دوره تعمیرات موبایل شرکت میکنید اید به این مورد بسیار مهم را هنگام تعویض قطعه آموزش داده شوم در دوره های آموزشگاه تعمیرات موبایل فیدار که در بهترین آموزشگاه تعمیرات موبایل شیراز برگذار میگردد. این موارد به صورت کامل هنگام تعویض قطعه معیوب آموزش داده میشود.

برای اینکه متوجه شوید چگونه از جدول استاندارد استفاده میکنیم (جهت تعیین مقاومت که برای برد طراحی کردیم) فیلم آموزش الکترونیک قسمت 5 را حتما ببینید.

آموزش الکترونیک قسمت 5 در مورد استاندارد مقاومت ها

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال داری کلیک کن
تماس با ما در واتساپ
گروه مشاوره آموزشگاه فیدار
برای مشاوره رایگان تو واتساپ کلیک کن