شارژ کردن باتری و شوک دادن به باتری موبایل+آموزش

شارژ کردن باتری موبایل
بازدید 26212

در این مقاله به شما روش شارژ کردن باتری و شوک دادن به باتری موبایل را به شما آموزش میدهیم.

قبل از خواندن متن حتما ویدئو را ببنید.

شارژ کردن باتری و شوک دادن به باتری موبایل

 

 

اگر از هر باتری به مدت زیادی استفاده نشود، باتری دشارژ میشود. در نتیجه میگوییم باتری دچار خواب الکتریکی شده است. فرض کنید از یک خودرو، چند روز استفاده نکنید. بعد از چند روز، خودرو روشن نمیشود و باید باتری آن را شارژ کرد.

برای شارژ کردن باتری خوردرو، باید یک باتری سالم را با آن، موازی کرد و سپس استارت زد.

اما شارژ کردن باتری و یا شوک دادن به آن، چگونه است؟

چه موقع باتری موبایل دچار خواب الکتریکی میشود؟

ولتاژ اکثر باتری های موبایل بین 3.7 ولت تا 4.2 ولت است اما در بعضی از مدل ها، این مقدار برابر است با 3.8 و 4.3 یا 3.85 و 4.35 ولت.

اگر ولتاژ باتری گوشی کمتر از حداقل ولتاژ (حدودا 3.7 ولت) شود، یعنی شارژ باتری در حال اتمام است. در این حالت پیغام باتری ضعیف است بر روی نمایشگر گوشی، به نمایش در می آید. حال اگر این ولتاژ حداکثر (حدودا 4.2 ولت) باشد،  آن موقع شارژ گوشی 100 درصد است.

ما زمانی شروع به شارژ کردن یا شوک دادن به باتری میکنیم که ولتاژ باتری از 3.7 ولت کمتر باشد. معمولا گوشی هایی نیاز به شارژ کردن باتری دارند که مدت زمان زیادی از آن ها استفاده نشود.

شارژ کردن باتری چگونه انجام میشود؟

1- ابتدا باید به وسیله ی مالتی متر، ولتاژ باتری را اندازه گیری کنیم.

اگر نمی دانید اندازه گیری ولتاژ چگونه انجام می پذیرد در مقاله مولتی متر و آموزش کار کردن با آن آموزش داده شده است.

شارژ کردن باتری

اگر ولتاژ باتری کمتر از 3.7 ولت بود، باید روند شارژ کردن باتری را آغاز کنیم.

2- ابتدا ولتاژ منبع تغذیه را بر روی صفر قرار دهید و جریان را تا آخر باز کنید.

شارژ کردن باتری

بعد از این کار، باتری را به صورت موازی به منبع تغذیه متصل کنید.

یعنی مثبت باتری را به سیم قرمز و منفی باتری را به سیم مشکی متصل کنید.

در این حالت شما ولتاژی بر روی منبع تغذیه مشاهده میکنید. این ولتاژ دقیقا همان ولتاژی است که در مرحله ی قبل با مالتی متر اندازه گیری کرده اید.

الان زمان آن است که پیچ ولتاژ را آرام آرام باز کنید. زمانی که ولتاژ منبع تغذیه بیشتر از ولتاژ باتری شود، عددی بر روی قسمت جریان منبع تغذیه دیده میشود. این عدد که قسمت جریان (Current) منبع تغذیه مشاهده میکنید، میزان جریان کشی باتری از منبع تغذیه را به ما نشان میدهد. توجه داشته باشید بهتر است این عدد حدود 0/6 آمپر باشد تا باتری به آرامی شارژ شود.

توجه : اگر در حال شارژ کردن باتری تبلت یا فبلت هستید، بهتر است این عدد حدود 0/8 آمپر باشد. اگر برای شارژ کردن باتری عجله ندارید، پیشنهاد میکنیم با میزان جریان کشی 0/3 آمپر باتری را شارژ کنید. چرا که هر چقدر باتری دیر تر شارژ شود، بهتر است.

به تصویر زیر دقت کنید:

منبع تغذیه دقیقا مانند که باتری عمل میکند و زمانی که یک باتری با آن موازی میکنیم و ولتاژ باتری، از منبع تغذیه کمتر است، در حقیقت باتری مانند یک مقاومت عمل میکند (تصویر سمت راست) در تصویر سمت چپ، باتری 5 ولت نقش منبع تغذیه و باتری 5 ولت، نقش همان باتری که نیاز به شارژ دارد را بازی میکند.

شارژ کردن باتری

وقتی دو باتری با هم موازی میشوند، جریان الکتریکی از باتری که ولتاژ بالاتری دارد، به باتری که ولتاژ پایین تری دارد، منتقل میشود. این همان جریان کشی است که بر روی قسمت Current منبع تغذیه میبینید.

هر چقدر اختلاف ولتاژ دو باتری بیشتر باشد، جریان بیشتری از باتری ولتاژ بالا به باتری ولتاژ پایین منتقل میشود.

روند شارژ باتری تا زمانی ادامه پیدا میکند که ولتاژ باتری به حداقل ولتاژ برسد تا بتوانیم با شارژر، باتری را شارژ کنیم.

امروزه بسیاری از باتری ها به صورت کانکتوری بر روی برد گوشی نصب میشوند برای همین از باتری شارژ کن ها میتوانیم استفاده کنیم. که در تصویر زیر یک نمونه باتری شارژ کن را میبینیم.

 

شارژ کردن باتری

یک طرف منبع تغذیه به ورودی باتری شارژ کن متصل میشود و همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، باتری به کانکتور دستگاه متصل میشود.

در این بخش به شارژ کردن باتری گوشی پرداختیم اما از این پس به شوک دادن باتری میپردازیم.

توجه : تا آن زمانی که امکان دارد، به باتری شوک ندهید چرا که به مرور زمان هم به منبع تغذیه آسیب میرسد و هم به باتری.

برای شک دادن به باتری ابتدا باید ولتاژ منبع تغذیه را بر روی حدودا 7.5 ولت تنظیم کنید و پیچ جریان منبع تغذیه را تقریبا تا نیمه باز کنید. سپس سیم منفی منبع تغذیه را به منفی باتری متصل کنید اما سیم مثبت را بر روی مثبت باتری نگه ندارید. یعنی برای 1 ثانیه سیم مثبت را به مثبت باتری متصل کنید و سپس سیم را جدا کنید و این کار را آنقدر تکرار کنید که ولتاژ باتری به 3.7 ولت برسد.

اگر باتری به هر دلیلی خراب باشد تنها راه حل تعویض باتری است و شوک دادن فقط مربوط به باتری هایی است که دچار خواب الکتریکی شده است می باشد.

در مقاله چگونه عمر باتری گوشی را افزایش دهیم مطالب مفیدی را برای شما توضیح داده ایم.

در دوره های آموزش تعمیرات موبایل شیراز فیدار که در آموزشگاه شیراز فیدار برگذار می شود تمام نکات مربوط به تعویض باتری و عمیرات تخصصی موبایل اموزش داده می شود پس حتما به لینک پایین بروید و در دوره های ما شرکت کنید.

برای شرکت در دوره های آموزشگاه تعمیرات موبایل شیراز فیدار به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال داری کلیک کن
تماس با ما در واتساپ
گروه مشاوره آموزشگاه فیدار
برای مشاوره رایگان تو واتساپ کلیک کن