۰

آی سی هارد

آی سی هارد
بازدید 2492

آی سی هارد گوشی

آی سی هارد گوشی موبایل

آی سی هارد به عنوان قلب گوشی شناخته می شود، برای نگهداری و حفظ اطلاعات بر روی برد موبایل قرار دارد. بر روی این قطعه اطلاعات مربوط به سیستم عامل دستگاه، بوت،  آنتن دهی، ملیت و زبان دستگاه و اطلاعات اصلی کاربر(عکس وفیلم و نرم افزار و موسیقی و غیره) ثبت می گردد.

 

آی سی هارد گوشی

 

در دستگاه های اندروید و آیفون مشکلی که در مورد هارد و آی سی هارد اتفاق می افتد.

در هارد بلوک های کد نویسی شده وجود دارند که روی دستگاه قرار گرفته اند تا بتوانند فرایند دریافت و ارسال اطلاعات را داشته باشند.

در هارد برای اینکه اطلاعات مهم گوشی مثل فایل های بوت و قسمت های امنیتی گوشی پاک نشود یا در اثر باگ های امنیتی آسیب نبیند در پارتیشن های متفاوت ذخیره میشود تا امینت این فایل ها بالا رود و به راحتی این فایل ها از بین نرود.

پارتیشن های مهم در هارد EMMC شامل Boot1 , Boot2, RPMB , user data هستند.

و پارتیشن ها در uFS شامل lUN0 , LUN1, LUN2, LUN3 , …. هستند که در هارد های UFS مختلف متفاوت هستند.

در هنگام فلش گوشی ها در اصل فایل در قسمت userdata (که در آی سی های حافظه UFS قسمت LUN0 است) رایت (فلش) میشود.

در هنگام تعویض هارد یا حافظه گوشی با کمک باکس ها سایر پارتیشن ها(BOOT1,BOOT2,RPMB,LUN1,LUN2,LUN3,….) که از هارد یک گوشی سالم بک آپ گرفته شده است رایت میشود.

وقتی هارد دستگاه خیلی پر می شو ند در حداکثر ظرفیت خود باشد، بحث استهلاک و پرو خالی شدن بلوک ها اتفاق می افتد. ضربه دیدن و فریز شدن هارد وجود دارد که هارد فقط read only می شوند و هیچ اطلاعاتی را نمی توان اضافه و پاک کرد که اصطلاحاً گفته می شود هارد فریز شده است.

هارد موبایل به دو دسته تقسیم می شود :

  • EMMC
  •  UFS
  • nand

emmc چیست ؟

ufs چیست ؟

 

تفاوت هارد ها :

 تفاوت انها فقط در سرعت انتقال اطلاعات می باشد. هارد های 32 بیتی و 64 بیتی نیز در دستگاه های موبایل وجود دارند. که با پیشرفت در فناوری ساخت موبایل، امروزه در گوشی های هوشمند از هارد 64 بیت استفاده می شود.

برندهای معروف تولید کننده هارد موبایل Toshiba، kingstone، Samsung، Sandisk، Skhynix می باشند.

هارد های UFS برتری کاملی نسبت به EMMC دارند سرعت بالاتر ، حجم بالاتر، عمر بسیار بالاتر و …. تنها دلیل استفاده از EMMC در گوشی های ارزان قیمت امروزی قیمت بسیار مناسب این نوع حافظه ها میباشد.

در گوشی های پرچم دارد و حتی میان رده ز آی سی حافظه UFS استفاده شده است و در ورژن های مختلف تولید شده است و ورژن های مختلف در سرعت خواندن  نوشتن، میزان حافظه قابل پشتیبانی و … باهم متفاوت است حتما مطلب آی سی ufs را بخوانید.

آی سی حافظه nand در گوشی های آیفون مورد استفاده قرار گرفته که در کنسول های بازی هم از این آی سی استفاده شده است و حتما یک پست در مورد این آی سی ها تهیه خواهیم کرد.

آی سی هارد گوشی

 

آموزش نرم افزار موبایل

آموزش سخت افزار موبایل

آموزشگاه تعمیرات موبایل

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال داری کلیک کن
تماس با ما در واتساپ
گروه مشاوره آموزشگاه فیدار
برای مشاوره رایگان تو واتساپ کلیک کن