ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

مدارهای سری و موازی + تفاوت، معایب و مزایا

Series+and+Parallel+Circuits

فهمیدن مدارهای سری و موازی از اصول پایه ی برق، الکترونیک و کامپیوتر است. تفاوت مدارهای سری و موازی در چیست؟ هر یک از مدارهای سری و موازی دارای خصوصیات مخصوص خود هستند. اول از همه به سراغ مدارهای سری برویم

1- مدار های سری

مدارهای سری و موازی

در این دسته از مدارات، جریان الکتریکی تنها میتواند از یک مسیر عبور کند و در صورتی که هریک از لامپ ها بسوزد، جریان الکتریکی قطع میشود و در نتیجه تمامی لامپ ها خاموش میشود.

روش تست قطعات الکترونیکی (کلیک کنید)

تفاوت دیگر مدارهای سری و موازی در این است که، در مدارهای سری، ولتاژ تقسیم میشود اما جریان ثابت میماند اما در مدارات موازی ولتاژ ثابت است و جریان متفاوت.

به تصویر زیر دقت کنید تا معنای تقسیم ولتاژ در مدارهای سری را دریابید.

مدارهای سری و موازی

در تصویر بالا مشاهده میکنید که 4 ولت، به دو بخش تقسیم شده. این تقسیم ولتاژ همیشه به صورت یکسان نیست اما مجموع ولتاژ تمامی قطعه ها، برابر با ولتاژ منبع میشود. در مدار بالا میتواند ولتاژ دو سر یک LED ، برابر با 1 ولت و LED بعدی، برابر با 3 ولت باشد. یا مثلا 1.5 ولت و 2.5 ولت. اما نکته اینجاست که ولتاژ منبع برابر میشود با مجموع این دو ولتاژ. یعنی 4 ولت

به مدار زیر دقت کنید

قانون اهم به زبان ساده (کلیک کنید)

اگر ولتاژ ورودی برابر با 12 ولت باشد و هر LED به 3 ولت نیاز داشته باشد، ولتاژ تقسیم بر تعداد LED ها میشود و در نتیجه 3 ولت به هر LED ولتاژ میرسد.

مدارهای سری و موازی

البته توجه داشته باشید در محاسبه ی بالا، مقدار مقاومت 0 در نظر گرفته شده است.

در این بخش به سراغ مدارات موازی میرویم.

مدارهای سری و موازی

در مدار بالا، ولتاژ دو سر هر مصرف کننده 3.3 ولت است اما جریان میتواند یکی یا متفاوت باشد. در مدارات موازی، همیشه ولتاژ تمامی قطعات، برابر است با 3.3 ولت اما جریان هر قطعه با قطعه ی دیگر متفاوت است. در مدارات موازی، هر قطعه میتواند جریان متفاوتی از خود عبور دهد. برای مثال، اگر به جای دو LED بالا، دو مصرف کننده ی الکتریکی دیگر را قرار دهیم، نتیجه جالب میشود.

سون سگمنت چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ (کلیک کنید)

فرض کنید به جای یکی از لامپ ها، یک بخاری برقی و به جای مصرف کننده ی دیگر، یک پنکه قرار دهیم. در این حالت، به دلیل مقاومت الکتریکی کمتر بخاری برقی، جریان بیشتری از بخاری عبور میکند تا از پنکه و در نتیجه، مصرف بخاری بیشتر است.

در این بخش بهتر است به سراغ معایب و مزایای هر یک از مدارهای سری و موازی برویم.

مدارهای سری و موازی

از معایب مدارات سری این است اگر یک مصرف کننده بسوزد، جریان به کلی قطع میشود و تمامی مصرف کننده ها، از کار خواهند افتاد. اما مدارات سری یک مزیت بسیار جالب دارند و آن هم این است که به دلیل عبور جریان الکتریکی کمتر، مدارت، کمتر گرم میشود و در نتیجه نویز کمتری در مدار به وجود می آید.

نحوه ی عملکرد دیود زنر (کلیک کنید)

از مزایای مدارات موازی این است که اگر یک مصرف کننده بسوزد، برای سایر مصرف کننده ها مشکلی پیش نخواهد آمد اما عیب این مدار در این است که هر مصرف کننده به جریان مخصوص خود نیاز دارد. به همین علت است که مدارات موازی نویز بیشتری تولید میکنند.

عملکرد ترانزیستور و نقش سوئیچینگ (کلیک کنید)

هر یک از مدارت سری و موازی دارای خصوصیات خاص خود هستند و نمیتوان گفت کدام یک بهتر هستند. با توجه به مدار، باید انتخاب کنیم قطعات را به صورت سری وصل کنیم یا موازی.

دانلود فایل فلش ، دامپ ، شماتیک و سالوشن موبایل (کلیک کنید)

آموزش تعمیر موبایل با مدرک بین المللی (کلیک کنید)

دیدگاه ها

 • deli خرداد ۶, ۱۳۹۸ :: ۰:۵۰ ق٫ظ

  با سلام.یه سوال!
  اگه بخوایم دوتا باتری با ولتاژ هایه متفاوت رو به صورته موازی به هم وصل کنیم…ولتاژه خروجی چه جوری حساب میشه؟؟!

  • حسین ابراهیمی خرداد ۶, ۱۳۹۸ :: ۶:۳۹ ق٫ظ

   سلام اگر دو باتری رو به صورت موازی به هم اتصال بدیم و ولتاژ های اونا با هم برابر نشه، باتری که ولتاژ بیشتری داشته باشه، خودشو داخل باتری که ولتاژ کمتری داره خالی میکنه. برای جواب دادن به سوال شما باید ببینید ظرفیت کدوم باتری بیشتره و اینکه چه مدت زمانی از موازی شدن باتری ها سپری شده. اگر لحظه ی اول موازی شدن ولتاژ گیری کنید، ولتاژ باتری بیشتر روی دستگاه مولتی متر دیده میشود و اگر بعد از چند ساعت مجددا ولتاژ گیری کنید، ولتاژ باتری کمتر روی مولتی متر دیده میشود. برای همین موضوع است که هیچگاه نباید دو باتری که از نظر ولتاژ یکسان نیستند را به هم موازی کرد مگر اینکه قصد شارژ کردن باتری کمتر را داشته باشیم.
   موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *