تکنیک نوین

اشتباهات رایجی که به باتری های موبایل و لپ تاپمان آسیب میزند؛

حتما شما هم تاکنون، چنین وضعیتی را تجربه کرده باشید؛ منتظر تماسی مهم هستید و متوجه می‌شوید باتری تلفن همراهتان شارژ ندارد. یا در محل کار خود هستید و باید پروژه‌ای را تحویل بدهید که یک‌ مرتبه می‌بینید که لپتاپ‌تان شارژ ندارد.

اگر می‌خواهید طول عمر باتری گوشی هوشمند و یا باتری ل‍پتاپ‌تان افزایش یابد، باید چند عادت بد و آسیب‌زننده به باتری را از خود دور کنید.

قطعا اگر شما هم برای خرید یک لپ تاپ به فروشگاه مراجعه کرده باشید،پس از خرید متوجه صحبتهای فروشندگان برای حفاظت و استفاده صحیح از لپ تاپ خود شده اید.یکی از این تذکرات که دست به دست مانند ضرب المثل های عامیانه نقل میشود،بیرون آوردن باتری لپ تاپ در هنگام استفاده از برق شهری است.از همین رو بسیاری از کاربران باتری لپ تاپ خود را در زمان استفاده از برق شهر بیرون آورده و بسیار هم خرسند از عمل به اصطلاح پیشگیرانه خود هستند.حال ما برای شما توضیح میدهیم که انجام این کار تا چه حد میتواند در طول عمر باتری و لپ تاپ شما موثر واقع شود.

اگر به‌تازگی لپ تاپتان را خریداری کرده‌ باشید و بعد از گذشت شش ماه، یک‌دفعه متوجه می‌شوید که باتری آن سریع شارژ خالی می‌کند و دست شما را در پوست گردو می‌گذارد. در این مواقع  اولین کاری که به ذهن مان می‌رسد، کم کردن میزان روشنایی مانیتور است. وقتی نور مانیتور را روی حداقل روشنایی تنظیم کنید، تقریبا تا ۲۰ دقیقه شارژ بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهد. ولی این راهکار هم به نتیجه نخواهد رسید و در نهایت مجبور می‌شوید هزینه کنید و باتری جدیدی برای سیستم خریداری کنید.

تکنیک نوین

لپ تاپ ها همگی دارای باتری هایی از نوع داخلی و یا خارجی هستند.باتری های داخلی مانند مدل ها موجود در الترابوک ها،قابلیت جدا شدن از لپ تاپ نداشته و درون بدنه قرار دارند.اما اکثر نوت بوک های موجود در بازار دارای باتری های با قابلیت جدا سازی هستند.این باتری ها طبیعتا در هنگام قطع برق به کار گرفته میشوند.یک مدار سوئیچینگ (کلیدزن)  دیجتال درون لپ تاپ وظیفه کنترل منبع ورودی (برق شهر یا باتری) را بر عهده دارد.علاوه بر آن درون بسیاری از باتری های موجود،یک برد الکترونیکی برای مدیریت باتری وجود دارد.این قطعه وظایفی مانند نگهداری و ارسال اطلاعات صحیح به لپ تاپ،کنترل برق باتری و عمل کالیبراسیون را بر عهده دارد.این برد الکترونیکی کوچک موظف به قطع جریان برق در صورت شارژ کامل است.یعنی در زمانی که نیازی به باتری نبوده و نوت بوک با برق شهر تغذیه میگردد،باتری عملا کوچکترین فعالیتی نداشته و در آوردن آن هیچ لزومی ندارد.بیرون آوردن باتری به جز مشکلات احتمالی مانند آسیب های فیزیکی،عمل رفرش (Refresh) را از باتری دریغ کرده و باعث کاهش عمر آن میگردد.علاوه بر اینها وجود باتری به طور مستمر درون نوت بوک،مانند یک UPS عمل کرده و در صورت قطع برق فورا وارد عمل میشود و از خاموشی ناگهان و فرسودگی قطعات جلوگیری میکند.

تخلیه سریع شارژ  یکی از وضعیت‌هایی است که عموما هر کسی تجربه کرده است. به‌جای آنکه لپتاپ 6 ساعت شارژ داشته باشد، بسیار سریع و بعد از گذشت یکی دو ساعت به ۱۵ درصد می‌رسد و وقتی دقیق‌تر بررسی کنید، متوجه می‌شوید باید باتری سیستم را به‌کلی عوض کنید و هزینه روی دستتان گذاشته است. ولی باید به شما بگوییم اگر همان رفتار و عادت‌های اشتباهی را که با باتری قبلی داشتید دوباره تکرار میکنید ، خریدن باتری هم سود زیادی برای شما ندارد و خیلی زود مجبور می‌شوید باتری جدیدی بخرید. در واقع باتری جدید هم خیلی زود به سرنوشت باتری قبلی دچارمیشود. باید روش درست استفاده از سیستم و نحوه‌ی شارژ درست را یاد گرفت تا مشکل به‌صورت ریشه‌ای حل شود.

 

زیانبار ترین عادت‌ها برای باتری در زمان شارژ کردن

طبق  بررسی های  آماری  انجام شده در بین کاربران شبکه اجتماعی توئیتر، میتوان گفت که درصد بالایی از کاربرها عادت‌های غلطی در شارژ کردن باتری گوشی یا لپتاپ‌های خود دارند. بنا بر بررسی‌ها، حدود ۵۵ درصد کاربران، سیستم خود را شب تا صبح به شارژر وصل می‌کنند و با این عادت غلط و نادرست عملا از طول عمر باتری می‌کاهند. برای آ‌نکه طول عمر باتری افزایش یابد و بتوانیم با خیالی آسوده با گوشی یا لپتاپ‌مان کار کنیم، باید روش مدیریت صحیح بر سیستم و باتری را یاد بگیریم.

در حالی که شرکت‌های سازنده همواره در تلاش هستند طول عمر باتری‌ها را افزایش دهند و گوشی‌های هوشمند جدید، طول عمر باتری بیشتری نسبت به مدل‌های قدیمی دارند، کاربران هم باید مدیریت اصولی باتری را فراگیرند. در گذشته باتری‌های گوشی‌های هوشمند بسیار بزرگ و حتی اندازه‌ی نمایشگر گوشی بودند. با گذشت زمان و تمایل کاربران به داشتن گوشی‌های باریک‌تر و سبک‌تر، باتری‌ها هم کوچک‌تر و سبک‌تر شدند. حتی فناوری شارژ باتری هم توسعه یافت و در حال حاضر فناوری های شارژ سریع و شارژ بی‌سیم در بازار حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارد. اگر کاربران نتوانند روش صحیح مدیریت بر باتری گوشی خودشان  را فراگیرند و اگر کاربران نخواهند عادت‌های غلط خود را در شارژ باتری کنار بگذارند، عملا این همه زحمت برای توسعه و ارتقاء باتری‌های جدید و یا روش‌های شارژ جدید بی‌نتیجه بوده و فقط جیب سودبران را را پر خواهد کرد. به‌علاوه از آنجایی که در اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی، باتری در داخل گوشی قرار گرفته و امکان تعویض آن توسط خود کاربر وجود ندارد، تعویض باتری سخت‌تر و البته برای کاربر گران‌تر تمام می‌شود. لذا لزوم کنارگذاشتن عادت‌های بد و اشتباه بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد. در زیر به برخی از این باور های نادرست اشاره کردیم که با رفع انها میتوان از حداکثر عمر باتری خود بهره ببریم:

قبل از رسیدن به صفر درصدشارژ باتری به صفر درصد برسد، آن را شارژ کنید

در حالی که بسیاری از ما، گوشی‌های خود را قبل از اینکه شارژ آن به کمتر از ۱۵ درصد برسد به شارژر متصل می‌کنیم، شرایطی هم پیش می‌آید که مجبور می‌شویم تا آخرین مقدار شارژ گوشی یا لپتاپ، از آن استفاده کنیم. اغلب متوجه نیستیم که وقتی باتری دستگاه به صفر درصد می‌رسد، چنین وضعیتی می‌تواند به باتری صدمه وارد کند.

در سال ۲۰۱۳، مجلاتی در مورد باتری‌های لیتیوم-یونی و موضوعی تحت عنوان «اثر حافظه» (memory effect) منتشر شد. اثر حافظه بدین معنی است که وقتی کاربر قبل از صفر شدن میزان شارژ باتری، اقدام به شارژ کردن آن کند، در حافظه‌ی دستگاه ظرفیت پایین‌تری ثبت می‌شود و قبل از رسیدن به صفر درصد شارژ و در محدوده‌ی همیشگی، سیستم هشدار تمام شدن باتری به کاربر را خواهد داد. آن زمان گفته شده بود که کاربران برای جلوگیری از اثر حافظه باید اجازه دهند باتری کاملا تا صفر درصد تخلیه شود و سپس آن را مجددا تا ۱۰۰ درصد شارژ کنند؛ تا بتوان دوباره از کل ظرفیت باتری استفاده کرد.

 

بعدها اما معلوم میشود که این دیدگاه درست نبود و نیازی به تخلیه‌ی کامل باتری نیست. اثر حافظه تنها روی باتری‌های نیکل-کادمیم مربوط به لپتاپ‌های قدیمی اتفاق می‌افتد؛ و نباید باتری‌های لیتیوم-یونی به‌صورت صد‌درصد تخلیه شوند. هر بار باتری به‌صورت کامل تخلیه شود، احتمال آسیب‌دیدن  قطب کاتد باتری افزایش می‌یابد. وقتی کاتد باتری صدمه ببیند، در نهایت وضعیت ذخیره‌ی انرژی بعدی کمتر می‌شود و نتیجه‌ی نهایی، کمتر شدن طول عمر باتری دستگاه است. به‌علاوه، زمانی که ظرفیت باتری به صفر می‌رسد، عمق تخلیه افزایش می‌یاید. عمق تخلیه، تفاوت بین درصد شارژ باتری در حالت شارژ کامل و درصد شارژ باتری در حالت تخلیه است که تعداد چرخه‌های تخلیه‌ی باتری را تعیین می‌کند. هر باتری دارای تعداد محدودی چرخه‌ی تخلیه یا Discharge cycle است که بعد از آن تعداد، دیگر باتری را نمی‌توانید دوباره شارژ کنید.

تعریف استانداردی برای چرخه‌ی تخلیه‌ی کامل وجود دارد. یک چرخه به معنی تخلیه‌ی کامل باتری از 100 درصد به صفر  و شارژ مجدد آن از 0% تا 100% است. به‌طور متوسط، باتری‌های لیتیوم-یونی حدود ۳۰۰-۶۰۰ دور قابلیت شارژ شدن دارند. با این حال، می‌توانید این مقدار را با کاهش عمق تخلیه، افزایش دهید.مثلا اگر روی ۴۰ درصد باتری را شارژ کنید، چرخه‌ی شارژ و دشارژ باتری از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ بار افزایش خواهد یافت.

تکنیک نوین

 

 

 

 

 

 

 

عدم اتصال گوشی از شب تا صبح به پریز برق

بیشتر جوانان امروزه، شب‌ها بیشتر از گوشی یا لپتاپ خود استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل وقتی قصد دارند برای خواب به رختخواب بروند،‌ متوجه می‌شوند سیستم‌شان شارژ ندارد و از آنجایی که صبح به گوشی یا لپتاپ با شارژ صدردصد نیاز دارند، سیستم را از شب تا صبح زیر شارژر رها می‌کنند. تصور کنید  بین ۶ تا ۸ ساعت می‌خوابید و باتری سیستم‌تان در تمام این مدت به شارژر وصل است؛ بالطبع هیچ باتری لیتیوم-یونی به این میزان زمان برای شارژ شدن نیاز ندارد و البته چنین کاری به باتری هم صدمه وارد می‌کند.

باتری لیتیوم-یونی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: کاتد، آند و الکترولیت. در حین شارژ شدن یا حین تخلیه‌ی باتری، الکترون‌ها یا همان یون‌های منفی، بین کاتد (الکترود مثبت) و آند (الکترود منفی) از طریق الکترولیت حرکت می‌کنند. در حین شارژ شدن، الکترون ها از کاتد به‌سمت آند حرکت می‌کنند. در طول این فرآیند، باتری با بالاترین سطح ولتاژ و در سریع‌ترین زمان ممکن، شارژ می‌شود و ولتاژ اولیه‌ای را ایجاد می‌کند.

تکنیک نوین

طبق اطلاعات منتشر شده توسط سایت Battery University، در مرحله‌ی اول فرایند شارژ شدن، ولتاژ تا حد قابل‌قبولی افزایش پیدا خواهد کرد. وقتی ولتاژ بالا می‌رود، جریان با میزان ثابت و بالایی به سمت باتری شارش می‌شود. زمانی که ولتاژ به محدوده‌ی مجاز نزدیک شد، مقدار جریان کمتر نخواهد شد. این وضعیت عموما تا زمانی که باتری تا ۵۰ درصد شارژ شده است، ادامه دارد و این فرآیند مبنای شارژ شدن باتری را شکل می‌دهد.

مرحله‌ی دوم زمانی است که ولتاژ به محدوده‌ی مجاز نزدیک شده و نزدیک به فول شارژ یا پر شدن باتری قرار دارد. در این مرحله ولتاژ بسیار کندتر بالا می‌رود و جریان ورودی به باتری کاهش می‌یابد. وقتی جریان به کمتر از ۳ درصد جریان تعریف‌شده‌ی باتری برسد و ولتاژ در بالاترین سطح تعیین‌شده قرار بگیرد، مرحله‌ی دوم به پایان خواهد رسید. در این مرحله باتری کاملا شارژ شده است. وقتی باتری کاملا شارژ شود، ولتاژ کاهش پیدا می‌کند و عمل شارژ شدن متوقف می‌شود.

کل فرآیند شارژ شدن باتری‌های لیتیوم-یون یا لیتیم-پلیمر در لپتاپ ها یا گوشی‌های هوشمند، چه با اداپتور های شارژ سریع یا شارژرهای معمولی، قطعا ۸ ساعت طول نمی‌کشد. از آنجایی که گوشی‌های هوشمند تقریبا همیشه به اینترنت وصل هستند، حتی وقتی شارژ می‌شوند و حتی زمانی که نمایشگر خاموش است،  باتری مصرف می‌کنند. وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ شده ولی هنوز به شارژر وصل باشد، شارژر باعث شارژ شدن بیش‌از حد باتری می‌شود. وقتی باتری در حال دشارژ شدن است، شارژر ولتاژ را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا جریانی با اثر کاهشی به باتری شارش پیدا کند. زمانی که باتری کاملا شارژ شده است، سیستم مجددا فرآیند شارژ کردن را متوقف می‌کند و ولتاژ کاهش می‌یابد.

به‌علت بروز همچنین رخدادی که به‌نام « topping off » شناخته می‌شود، شارژ کردن باتری در تمام طول شب کاری اشتباه میباشد. اگر دقت کرده باشید، وقتی گوشی به شارژر وصل است و هم‌زمان از آن استفاده می‌کنید، موبایل به‌شدت داغ می‌شود. علت داغ شدن گوشی همین topping off است. وقتی گوشی از شب تا صبح تحت شارژ بماند یا حین شارژ شدن مورد استفاده قرار گیرد، بسیار داغ می‌شود و دلیل آن topping off است. اگر حرارت باتری های لیتیوم- یونی بیش از حد بالا برود، حتی ممکن است منجر به ترکیدن باتری و آسیب جدی به دستگاه شود.

تکنیک نویندمای بالا می‌تواند تاثیرات سوء بر باتری‌ها داشته باشد. گروه Battery University آزمایشاتی روی عمر باتری‌هایی که در درجه‌های حرارات مختلف طی بازه‌ی زمانی یک سال مورد استفاده قرار گرفته بودند، انجام دادند. بعد از گذشت یک‌سال، ظرفیت تغییر یافته‌ی باتری اندازه‌گیری شد. در دمای ۷۷ درجه فارنهایت (۲۵ درجه سانتیگراد)، ظرفیت باتری ۲۰ درصد کاهش می‌یابد؛ یعنی که حداکثر مقدار انرژی که باتری می‌تواند ذخیره کند، به ۸۰ درصد ظرفیت اولیه آن می‌رسد. برخی باتری‌ها در دمای ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) کاهش ظرفیت ۳۵ درصدی از خود نشان داده بودند. جالب است بدانید درجه حرارت حین فناوری شارژ سریع تا ۱۱۳ درجه فارنهایت بالا می‌رود.

مضاف بر این، وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ دارد و هنوز به شارژر وصل است، فشار زیادی را تحمل می‌کند. در آزمایش قبلی، باتری‌هایی با ۴ درصد شارژ در دمای مشابه نگاه داشته شدند. در شرایط یکسان، ظرفیت باتری در دمای ۷۷ درجه فارنهایت حدود ۴ درصد کاهش یافت که قابل مقایسه با کاهش ۲۰ درصدی ظرفیت باتری زمانی است که ۱۰۰ شارژ داشت. با توجه به آنچه گفتیم، می‌توانید حساب کنید وقتی باتری تمام طول شب به شارژر متصل شده است، چقدر می‌تواند به آن صدمه وارد کند.

teknikenovin

حال نیم‌نگاهی هم به شارژرهای بی‌سیم استاندارد مانند Qi یا PMA بیاندازیم که بدون نیاز به اتصال، فرآیند شارژ را انجام می‌دهند. با بررسی های انجام شده، در مجموع، فرآیند شارژ بی‌سیم بجز صرفه جویی در زمان ، از نظر مصرف انرژی، کارآمد و مفید نیست. از دست‌دادن انرژی به‌معنی تبدیل شدن آن به گرما است و اثر مشابهی مثل ویژگی overping off در هنگام شارژ شدن باتری در تمام طول شب دارد. پس، بهتر است تا جایی که می‌توانید از فناوری شارژ بی‌سیم استفاده نکنید؛ اگر از شارژر بی‌سیم  یا وایرلس استفاده کردید، به‌محض آنکه گوشی هوشمند شارژ شد، شارژر را قطع کنید.

استفاده نکردن از شارژرهای غیر اصلی و مشکل دار برای شارژ دستگاه

تعدادی از کاربران گوشی های هوشمند هم عادت بد دیگری دارند؛ آنها برای شارژ کردن دستگاه خود از هر شارژری استفاده می‌کنند. گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است شارژر اصلی آسیب دیده باشد و یا مجبور شوید از شارژرهای متفرقه بازار خرید کنید. معمولا قیمت شارژرهای اصل و خوب، گران‌تر از شارژرهای متفرقه و تقلبی است. برخی کاربران تصور می‌کنند که همه‌ی شارژرها شبیه به هم هستند و کار خاصی انجام نمی‌دهند و باتری را می‌توانند با هر شارژری شارژ کنند. این طرز فکر کاملا اشتباه است!


همچنین بخوانید:

روش تشخیص شارژر اصلیبعد از ترکیدن باتری گوشی گلکسی نوت ۷ سامسونگ، بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند بیش از گذشته به نکات ایمنی محصولات توجه نشان می‌دهند تا چنین مشکلاتی برای آنها اتفاق نیفتد.تا بازار را از دست ندهند. تمام سیستم‌هایی که دارای باتری‌های لیتیوم-یونی یا پلیمر هستند، باید از مجموعه‌ی اصول ایمنی و حفاظت پیروی کنند. امنیت فیزیکی گوشی یکی از مهم‌ترین مسایلی است که باید بدان توجه شود. کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک (سازمانی بین‌المللی است که استانداردهای مربوط به تمام تجهیزات الکترونیک و فناوری‌های مرتبط به آن را منتشر می‌کند) یا (ICE) در مورد باتری‌ ها و اصول ایمنی و حفاظتی آنها توجه خاصی نشان ‌می‌دهد.

شرکت‌های سازنده برای آن‌که بتوانند محصول مطمئنی با ایمنی بالا تحویل بازار بدهند، اجبار دارند اصولی را رعایت کنند و کاربر هم ملزم به رعایت نکاتی است. وقتی تولید‌کننده سیستمی را به بازار عرضه می‌کند، کل سیستم و شارژر به‌عنوان یک محصول در نظر گرفته می‌شود و در شارژ شدن باتری، هم باتری و هم شارژر دارای اهمیت هستند. هر گونه جریان اضافی، ولتاژ اضافی، بار اضافی و یا گرمای بیش از حد حین شارژ شدن می‌تواند به باتری صدمه وارد کند.

هنگامی که از شارژرهای متفرقه،تقلبی،آسیب دیده و… استفاده می‌کنید، هماهنگی باتری و شارژر از بین می‌رود و اولین قسمتی که صدمه می‌بیند، خواه ناخواه باتری شما است. این موضوع در فناوری شارژ سریع بیش از شارژ‌رهای معمولی اهمیت دارد. ولتاژ و جریان در طول فرآیند شارژ شدن باید دقیقا مطابق آنچه مشخص شده است، باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید هر شارژری برای هر سیستمی مناسب نیست. اگر از شارژرهای متفرقه استفاده می‌کنید، دیر یا زود باید منتظر کاهش طول عمر باتری سیستم‌تان باشید. حتی در برخی موارد استفاده از شارژرهای با جریان یا ولتاژ بالاتر، صدمه‌ی جدی به سیستم وارد کرده است.

تهیه و جمع آوری توسط: تیم تکنیک نوین

در پست های بعدی با ما همراه باشید.